Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Colour | Grey |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D9xH8 cm |
| Content ml. | 275 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to nature of the glaze colour variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Reactive glaze |
| EAN Code | 5711173343911 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--O8CBlVar--/njyixdk0zelnxqoilkgk.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--fqTZEcnK--/bswimfsoageak5lvzedy.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82072047
Paula Cup, Grey, Stoneware
D9xH8 cm
RRP
€ 17,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Paula Cup by Bloomingville is made of stoneware with a reactive glaze in grey tones. The surface has a glossy finish with a subtle speckled texture and softly blended horizontal bands that create a gentle gradient effect. Due to the nature of the glaze, color variations may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Colour | Grey |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D9xH8 cm |
| Content ml. | 275 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to nature of the glaze colour variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Reactive glaze |
| EAN Code | 5711173343911 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--O8CBlVar--/njyixdk0zelnxqoilkgk.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--fqTZEcnK--/bswimfsoageak5lvzedy.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products










































