Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Colour | Blue |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D7xH8 cm |
| Content ml. | 195 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to nature of the glaze colour variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Reactive glaze |
| EAN Code | 5711173344024 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--TlQwem5H--/baa983f8hopulzdnrzqs.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--_QunzS_G--/qmnxfzpxe5uhiamlnusn.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82072058
Paula Cup, Blue, Stoneware
D7xH8 cm
RRP
€ 11,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Paula Cup by Bloomingville is made of stoneware with a reactive glaze. It comes in a soft blue shade with a subtle gradient effect fading into lighter tones and a lightly speckled surface, finished with a slightly darker rim. Due to the nature of the glaze, color variations may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Colour | Blue |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D7xH8 cm |
| Content ml. | 195 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to nature of the glaze colour variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Reactive glaze |
| EAN Code | 5711173344024 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--TlQwem5H--/baa983f8hopulzdnrzqs.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--_QunzS_G--/qmnxfzpxe5uhiamlnusn.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products



























