Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Shapes of Nature |
| Colour | Grey |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D16xH5 cm |
| Content ml. | 525 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to nature of the glaze colour variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Reactive glaze |
| EAN Code | 5711173320943 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--Ygv6mzka--/wkqzzlxjw9umbb9amcen.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--UcKNjtk0--/u8ggfofw5dhkkinszewl.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82060638
Paula Bowl, Grey, Stoneware
D16xH5 cm
RRP
€ 16,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Paula Bowl by Bloomingville is made of stoneware and finished with a reactive glaze. It appears in a grey tone with a dark brown rim that softly fades into lighter shades, creating a speckled gradient effect. Due to the nature of the reactive glaze, color variations may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Shapes of Nature |
| Colour | Grey |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D16xH5 cm |
| Content ml. | 525 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to nature of the glaze colour variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Reactive glaze |
| EAN Code | 5711173320943 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--Ygv6mzka--/wkqzzlxjw9umbb9amcen.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--UcKNjtk0--/u8ggfofw5dhkkinszewl.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products

































