Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Happy Changes |
| Colour | Multi |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | Stoneware, Iron, PVC |
| Product dimension | D29xH35 cm |
| Bulb size | E27 |
| Bulb type | E27 |
| Bulb wattage | Max. 40W /LED 5W /CFL 7W |
| CE Approved | Yes |
| Cord colour | Nature |
| Cord length cm. | 180 cm |
| IP Classification (Wet room) | IP20 (No) |
| Other Specifications | Small variations in pattern and color intensity may occur, making each piece unique |
| Product Finish | Handpainted |
| Switch | On cord |
| EAN Code | 5711173361519 |
| Outdoor use | No |
Imageskeyboard_arrow_down
82069578
Olive Table lamp, Multi, Stoneware
D29xH35 cm
RRP
€ 139,00
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Olive Table lamp by Bloomingville is made of stoneware and decorated with wide vertical stripes that are handpainted in muted green and beige tones. The matching striped pattern on both the base and the shade creates a soft and cohesive look, highlighted by warm metal details. Small variations in pattern and color intensity may occur, making each piece unique.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Happy Changes |
| Colour | Multi |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | Stoneware, Iron, PVC |
| Product dimension | D29xH35 cm |
| Bulb size | E27 |
| Bulb type | E27 |
| Bulb wattage | Max. 40W /LED 5W /CFL 7W |
| CE Approved | Yes |
| Cord colour | Nature |
| Cord length cm. | 180 cm |
| IP Classification (Wet room) | IP20 (No) |
| Other Specifications | Small variations in pattern and color intensity may occur, making each piece unique |
| Product Finish | Handpainted |
| Switch | On cord |
| EAN Code | 5711173361519 |
| Outdoor use | No |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products







