Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | White Spaces |
| Colour | Grey |
| Main Material | Glass |
| Composition | 85% Glass, 10% Polyvinyl Chloride, 5% Iron |
| Product dimension | D22xH20 cm |
| Bulb energy class | All class |
| Bulb included | No |
| Bulb shape | Ordinary |
| Bulb size | E27 |
| Bulb type | Ordinary and LED |
| Bulb wattage | Max. 40W / LED 5W / CFL 9W |
| CE Approved | Yes |
| CE Label | https://images.salsify.com/image/upload/s--Pm49U5Vp--/itbvcnsqzeqlaawctfpd.jpg |
| Ceiling Cup (Ceiling lamps only) | Yes |
| Cord colour | Black |
| Cord length cm. | 250 cm |
| Cord material | Fabric and Plastic |
| Fittings (Wall and ceiling lamps only) | Yes |
| IP Classification (Wet room) | IP20 (No) |
| Other Specifications | This item is in spray colored glass. Do not clean in dishwasher or use any aggressive detergents or abrasive agents |
| Product Finish | This item is in spray colored glass. |
| Shade size cm. | Dia 22 x H20 cm |
| EAN Code | 5711173341740 |
| Outdoor use | No |
| Assembly pdf | https://images.salsify.com/image/upload/s--osm1Kq0s--/zgtortyid2rcemyvfx5y.pdf |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--1-u98pn6--/xoxfwsgpjbh4ice54dv6.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82068390
Adar Pendant Lamp, Grey, Glass
D22xH20 cm
RRP
€ 109,00
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Adar Pendant Lamp by Bloomingville is made of glass in a grey tone with a glossy spray colored finish. The shade is decorated with deep, evenly spaced raised ribs that run vertically across the surface, giving it a sculptural and decorative look.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | White Spaces |
| Colour | Grey |
| Main Material | Glass |
| Composition | 85% Glass, 10% Polyvinyl Chloride, 5% Iron |
| Product dimension | D22xH20 cm |
| Bulb energy class | All class |
| Bulb included | No |
| Bulb shape | Ordinary |
| Bulb size | E27 |
| Bulb type | Ordinary and LED |
| Bulb wattage | Max. 40W / LED 5W / CFL 9W |
| CE Approved | Yes |
| CE Label | https://images.salsify.com/image/upload/s--Pm49U5Vp--/itbvcnsqzeqlaawctfpd.jpg |
| Ceiling Cup (Ceiling lamps only) | Yes |
| Cord colour | Black |
| Cord length cm. | 250 cm |
| Cord material | Fabric and Plastic |
| Fittings (Wall and ceiling lamps only) | Yes |
| IP Classification (Wet room) | IP20 (No) |
| Other Specifications | This item is in spray colored glass. Do not clean in dishwasher or use any aggressive detergents or abrasive agents |
| Product Finish | This item is in spray colored glass. |
| Shade size cm. | Dia 22 x H20 cm |
| EAN Code | 5711173341740 |
| Outdoor use | No |
| Assembly pdf | https://images.salsify.com/image/upload/s--osm1Kq0s--/zgtortyid2rcemyvfx5y.pdf |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--1-u98pn6--/xoxfwsgpjbh4ice54dv6.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products









