Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | CREATIVE COLLECTION |
|---|---|
| Theme | Mediterranean |
| Colour | Yellow |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 99% Stoneware, 1% Silicone |
| Product dimension | D9xH12 cm |
| Content ml. | 220 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Small variations in shape and colour intensity can occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Part of item is handdecorated |
| EAN Code | 5711173349401 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--IPO5wcQi--/afcqfjkqb28vd21vnzrz.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--_BwQ7nA8--/kqmslmalgdso8wyqerro.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82072615
Limone Jar w/Lid, Yellow, Stoneware
D9xH12 cm
RRP
€ 23,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Limone Jar w/Lid by Creative Collection is a decorative jar in yellow stoneware shaped like a lemon. The realistic fruit design is detailed with a green leaf and stem, while the lid forms the top of the lemon. Part of the item is handdecorated, and small variations in shape and color intensity can occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | CREATIVE COLLECTION |
|---|---|
| Theme | Mediterranean |
| Colour | Yellow |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 99% Stoneware, 1% Silicone |
| Product dimension | D9xH12 cm |
| Content ml. | 220 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Small variations in shape and colour intensity can occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Part of item is handdecorated |
| EAN Code | 5711173349401 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--IPO5wcQi--/afcqfjkqb28vd21vnzrz.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--_BwQ7nA8--/kqmslmalgdso8wyqerro.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products




















