Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE MINI |
|---|---|
| Colour | Brown |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D7xH12 cm |
| Content ml. | 145 ml |
| Dishwasher safe | Ceramic Yes / Silicone Seal No |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Ceramic Yes / Silicone Seal No |
| Other Specifications | With silicone seal, due to uneven edge finish a 100% air tight close can not be guaranteed |
| Oven safe | Ceramic Yes / Silicone Seal No |
| Product Finish | With silicone seal, due to uneven edge finish a 100% air tight close can not be guaranteed. Part of item is handdecorated and due to nature of the glaze colour variations may occur |
| EAN Code | 5711173330461 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--vXWR2-x1--/ijajd2cs7mfquppbxhe4.jpg |
Imageskeyboard_arrow_down
82060919
Puk Jar w/Lid, Brown, Stoneware
D7xH12 cm
RRP
€ 27,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Puk Jar w/Lid by Bloomingville MINI is a brown stoneware jar detailed with a playful bear face and a lid shaped like a bear head with small ears. The surface is partly handdecorated, and variations in the glaze may occur. It has a silicone seal, though a 100% airtight close cannot be guaranteed due to the uneven edge finish.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE MINI |
|---|---|
| Colour | Brown |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D7xH12 cm |
| Content ml. | 145 ml |
| Dishwasher safe | Ceramic Yes / Silicone Seal No |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Ceramic Yes / Silicone Seal No |
| Other Specifications | With silicone seal, due to uneven edge finish a 100% air tight close can not be guaranteed |
| Oven safe | Ceramic Yes / Silicone Seal No |
| Product Finish | With silicone seal, due to uneven edge finish a 100% air tight close can not be guaranteed. Part of item is handdecorated and due to nature of the glaze colour variations may occur |
| EAN Code | 5711173330461 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--vXWR2-x1--/ijajd2cs7mfquppbxhe4.jpg |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products







