Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Colour | Brown |
| Main Material | Cotton |
| Composition | 100% Cotton |
| Product dimension | L140xW70 cm |
| Bleaching | No |
| Colour finish | Yarn Dyed |
| Dry Clean | No |
| Drying | Tumbler Low |
| Ironing | Medium |
| Other Specifications | 520 g/m2 |
| Product Finish | Woven |
| Washing Instruction | Machine Wash 40 Degrees |
| EAN Code | 5711173317103 |
Imageskeyboard_arrow_down
82068018
Kahla Towel, Brown, Cotton
L140xW70 cm
RRP
€ 34,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Kahla Towel by Bloomingville is made of cotton with a woven finish. It comes in a warm brown shade with a densely textured surface and a wide beige band along the edges. The simple design and subtle color contrast give the towel a clean and tactile look suited for the bathroom.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Colour | Brown |
| Main Material | Cotton |
| Composition | 100% Cotton |
| Product dimension | L140xW70 cm |
| Bleaching | No |
| Colour finish | Yarn Dyed |
| Dry Clean | No |
| Drying | Tumbler Low |
| Ironing | Medium |
| Other Specifications | 520 g/m2 |
| Product Finish | Woven |
| Washing Instruction | Machine Wash 40 Degrees |
| EAN Code | 5711173317103 |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products







