Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Styled Coziness |
| Colour | Nature |
| Main Material | Metal |
| Composition | Iron, PVC |
| Product dimension | D46xH137 cm |
| Bulb size | E27 |
| Bulb type | E27 |
| Bulb wattage | Max. 40W /LED 5W /CFL 9W |
| CE Approved | Yes |
| Cord colour | Black |
| Cord length cm. | 150 cm |
| IP Classification (Wet room) | IP20 (No) |
| Product Finish | Enameled |
| Switch | On cord |
| EAN Code | 5711173359349 |
| Outdoor use | No |
Imageskeyboard_arrow_down
82069379
Cressida Floor Lamp, Nature, Metal
D46xH137 cm
RRP
€ 419,00
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Cressida Floor Lamp by Bloomingville is a sculptural piece with a tall silhouette shaped by stacked rounded forms. The glossy surface enhances its soft beige tone, creating a refined contrast with subtle black nuances. The clean and minimal design highlights its artistic expression while maintaining a simple and elegant look.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Styled Coziness |
| Colour | Nature |
| Main Material | Metal |
| Composition | Iron, PVC |
| Product dimension | D46xH137 cm |
| Bulb size | E27 |
| Bulb type | E27 |
| Bulb wattage | Max. 40W /LED 5W /CFL 9W |
| CE Approved | Yes |
| Cord colour | Black |
| Cord length cm. | 150 cm |
| IP Classification (Wet room) | IP20 (No) |
| Product Finish | Enameled |
| Switch | On cord |
| EAN Code | 5711173359349 |
| Outdoor use | No |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products







