Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Cozy |
| Colour | Green |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D11xH13 cm |
| Content ml. | 350 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze color variations may occur |
| Oven safe | No |
| Product Finish | Reactive glaze |
| EAN Code | 5711173196791 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--H0VxrDq9--/ncbtdqwe6gkbl82pu0ot.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--FprVUP60--/f41piw5nbzrqsfxvt6t8.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
22063945
Pixie Lemon Juicer, Green, Stoneware
D11xH13 cm
RRP
€ 39,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Pixie Lemon Juicer by Bloomingville is made of stoneware and finished with a reactive glaze in a muted green tone. Due to the nature of the glaze, color variations may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Cozy |
| Colour | Green |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D11xH13 cm |
| Content ml. | 350 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze color variations may occur |
| Oven safe | No |
| Product Finish | Reactive glaze |
| EAN Code | 5711173196791 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--H0VxrDq9--/ncbtdqwe6gkbl82pu0ot.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--FprVUP60--/f41piw5nbzrqsfxvt6t8.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products

















