Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Cozy |
| Colour | Nature |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | Stoneware, Acacia, Silicone |
| Product dimension | L12,5xH11xW5,5 cm, Set of 3 |
| Content ml. | 50 ml each |
| Dishwasher safe | No |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | No |
| Other Specifications | Variations in colour and pattern can occur. Crackle in the glaze can intensify as item is used. |
| Oven safe | No |
| Product Finish | Crackle glaze with handstamped and handdecorated pattern. Crackle in the glaze can intensify as item is used. |
| EAN Code | 5711173302987 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--t9mxeoct--/gnn8u3jut30namooicfh.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--ZnrnEpAb--/y5zctvdkye22ok0f9xrn.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82058377
Bea Salt & Pepper Shaker Set, Nature, Stoneware
L12,5xH11xW5,5 cm, Set of 3
RRP
€ 36,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Bea Salt & Pepper Shaker Set by Bloomingville is a set of 3 made of stoneware. The beige surface is decorated with delicate botanical illustrations in brown and green tones and finished with a crackle glaze and handstamped pattern. The glaze may intensify over time, and variations in color and pattern can occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Cozy |
| Colour | Nature |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | Stoneware, Acacia, Silicone |
| Product dimension | L12,5xH11xW5,5 cm, Set of 3 |
| Content ml. | 50 ml each |
| Dishwasher safe | No |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | No |
| Other Specifications | Variations in colour and pattern can occur. Crackle in the glaze can intensify as item is used. |
| Oven safe | No |
| Product Finish | Crackle glaze with handstamped and handdecorated pattern. Crackle in the glaze can intensify as item is used. |
| EAN Code | 5711173302987 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--t9mxeoct--/gnn8u3jut30namooicfh.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--ZnrnEpAb--/y5zctvdkye22ok0f9xrn.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products
































