Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | CREATIVE COLLECTION |
|---|---|
| Theme | Botanist |
| Colour | Multi |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D8xH11,5 cm |
| Content ml. | 250 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | No |
| Other Specifications | Due to the nature of the reactive glaze, significant colour variations from item to item may occur. Strainer included |
| Oven safe | No |
| Product Finish | Vivid rewactive glaze |
| EAN Code | 5711173340835 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--Fddk0wia--/lt8l3f5ronymqhoufzua.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--LVhQ4i8D--/bbrdlho45d7xkubqvj7u.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82061987
Yuma Mug w/Lid and Strainer, Multi, Stoneware
D8xH11,5 cm
RRP
€ 29,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Yuma Mug w/Lid and Strainer by Creative Collection is finished with a vivid reactive glaze. It appears in a warm yellow tone with brown and blue shades in a flowing drip pattern. The mug comes with a matching lid and includes a strainer. Due to the reactive glaze, color variations may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | CREATIVE COLLECTION |
|---|---|
| Theme | Botanist |
| Colour | Multi |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D8xH11,5 cm |
| Content ml. | 250 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | No |
| Other Specifications | Due to the nature of the reactive glaze, significant colour variations from item to item may occur. Strainer included |
| Oven safe | No |
| Product Finish | Vivid rewactive glaze |
| EAN Code | 5711173340835 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--Fddk0wia--/lt8l3f5ronymqhoufzua.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--LVhQ4i8D--/bbrdlho45d7xkubqvj7u.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products









