Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Nordic Simplicity |
| Colour | Blue |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D8xH11 cm |
| Content ml. | 450 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | No |
| Other Specifications | Due to nature of the glaze, significant colour variations from item to item may occur |
| Oven safe | No |
| Product Finish | Vivid reactive glaze |
| EAN Code | 5711173341719 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--cjqD_S3s--/xv2aby4jo6xeirvfpwh2.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--X5Udnyey--/mh8tt5exj9jsvb1hcyki.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82072025
Yori Mug, Blue, Stoneware
D8xH11 cm
RRP
€ 22,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Yori Mug by Bloomingville is made of stoneware and finished with a vivid reactive glaze. The blue glaze gathers at the top and flows down in an abstract dripping pattern, creating a soft transition of tones. Due to the nature of the glaze, significant color variations from item to item may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Nordic Simplicity |
| Colour | Blue |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D8xH11 cm |
| Content ml. | 450 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | No |
| Other Specifications | Due to nature of the glaze, significant colour variations from item to item may occur |
| Oven safe | No |
| Product Finish | Vivid reactive glaze |
| EAN Code | 5711173341719 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--cjqD_S3s--/xv2aby4jo6xeirvfpwh2.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--X5Udnyey--/mh8tt5exj9jsvb1hcyki.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products










