Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Nordic Simplicity |
| Colour | Nature |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | P:D28,5xH2,5/D22xH2/DP:D22xH5cm, Set of 12 |
| Content ml. | Plate deep 900 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze and item being handcrafted, color variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Reactive glaze. |
| EAN Code | 5711173335817 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--4765xSAJ--/fizdpfnp3363nsudnm0m.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--C4lcPOeA--/tjpy41f0ooywtn4kr2og.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82068304
Sandrine Dinnerware Set, Nature, Stoneware
P:D28,5xH2,5/D22xH2/DP:D22xH5cm, Set of 12
RRP
€ 269,00
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Sandrine Dinnerware Set by Bloomingville is a set of 12 made of stoneware. Finished with a reactive glaze in a muted beige tone, each piece has a fine speckled surface and a dark brown rim that frames the design. Due to the nature of the glaze and the item being handcrafted, color variations may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Nordic Simplicity |
| Colour | Nature |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | P:D28,5xH2,5/D22xH2/DP:D22xH5cm, Set of 12 |
| Content ml. | Plate deep 900 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze and item being handcrafted, color variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Reactive glaze. |
| EAN Code | 5711173335817 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--4765xSAJ--/fizdpfnp3363nsudnm0m.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--C4lcPOeA--/tjpy41f0ooywtn4kr2og.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products
Sandrine Dinnerware Set, Blue, Stoneware
82068305
P:D28,5xH2,5/D22xH2/DP:D22xH5cm, Set of 12
RRP€ 269,00
Sandrine Dinnerware Set, Grey, Stoneware
82068324
P:D28,5xH2,5/D22xH2/DP:D22xH5cm, Set of 12
RRP€ 269,00
Fleur Dinnerware Set, Nature, Stoneware
82068691
P:D27xH2,5/P:D21xH2,5/DP:D22XH5, Set of 12
RRP€ 299,00




















