Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Nordic |
| Colour | Green |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D9,5xH7,5 cm |
| Content ml. | 300 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Due to the nature of the glaze and item being handcrafted, color variations may occur |
| EAN Code | 5711173299287 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s---lWT8BP9--/epmp5bmgsuzinin6mr9h.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--erZgshIp--/rum0jjvmi9caxdj0vqbe.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82057671
Safie Cup, Green, Stoneware
D9,5xH7,5 cm
RRP
€ 16,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Safie Cup by Bloomingville is made of stoneware and finished in a muted green shade. The glossy glaze creates a soft transition from green to white with a delicate speckled effect, giving the cup a decorative two-tone look. Due to the nature of the glaze and the handcrafted item, color variations may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Nordic |
| Colour | Green |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D9,5xH7,5 cm |
| Content ml. | 300 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Due to the nature of the glaze and item being handcrafted, color variations may occur |
| EAN Code | 5711173299287 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s---lWT8BP9--/epmp5bmgsuzinin6mr9h.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--erZgshIp--/rum0jjvmi9caxdj0vqbe.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products











