Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Vintage in Bloom |
| Colour | Red |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D8,5xH8,5 cm |
| Content ml. | 220 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze and item being handcrafted, color variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Solid coloured glaze |
| EAN Code | 5711173342136 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--1kfqlvZY--/lgf2nff3678oozfy2tvn.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--9YIR6bV3--/chrxu19v0csjsr4ciywi.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82061932
Latina Cup, Red, Stoneware
D8,5xH8,5 cm
RRP
€ 9,50
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Latina Cup by Bloomingville is made of stoneware in a deep red shade. The cup is detailed with evenly spaced vertical grooves that create a fluted surface, enhanced by a solid colored glaze with a glossy finish. Due to the nature of the glaze and the handcrafted item, color variations may occur.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Vintage in Bloom |
| Colour | Red |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D8,5xH8,5 cm |
| Content ml. | 220 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze and item being handcrafted, color variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Solid coloured glaze |
| EAN Code | 5711173342136 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--1kfqlvZY--/lgf2nff3678oozfy2tvn.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--9YIR6bV3--/chrxu19v0csjsr4ciywi.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products





















