Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | CREATIVE COLLECTION |
|---|---|
| Theme | Mediterranean |
| Colour | Nature |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D14xH7 cm |
| Content ml. | 550 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze and item being handcrafted, color variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Reactive glaze |
| EAN Code | 5711173316984 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--Hi1zJz61--/yzyyjgmy9jckk9ks4ite.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--TvsQMkBQ--/cknoumdkilqskjvsnepo.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82068006
Fleur Bowl, Nature, Stoneware
D14xH7 cm
RRP
€ 21,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Fleur Bowl by Creative Collection is made of stoneware and finished with a reactive glaze. It comes in a soft beige tone with brown vertical streaks that radiate from the base towards the rim, creating a subtle decorative effect. The glossy surface enhances the color variations, which may occur due to the nature of the glaze and the item being handcrafted.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | CREATIVE COLLECTION |
|---|---|
| Theme | Mediterranean |
| Colour | Nature |
| Main Material | Stoneware |
| Composition | 100% Stoneware |
| Product dimension | D14xH7 cm |
| Content ml. | 550 ml |
| Dishwasher safe | Yes |
| Food approved | Yes |
| Microwave safe | Yes |
| Other Specifications | Due to the nature of the glaze and item being handcrafted, color variations may occur |
| Oven safe | Yes |
| Product Finish | Reactive glaze |
| EAN Code | 5711173316984 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--Hi1zJz61--/yzyyjgmy9jckk9ks4ite.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--TvsQMkBQ--/cknoumdkilqskjvsnepo.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products



















