Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Nordic |
| Colour | Black |
| Main Material | FSC®100%, Mango |
| Composition | FSC® 100%, Mango |
| Product dimension | L48,5xH82,5xW11,5 cm |
| Care Instruction | Wipe clean with a moist cloth. |
| Knock-down | No |
| Product Finish | Water based lacquer |
| Size on inside rooms cm. | 10x10 cm |
| FSC License Code | FSC-C165651 |
| FSC Group | W12 Indoor furniture W12.3 Tables |
| FSC Claims | FSC® 100% |
| FSC Species | W12.3 Mangifera indica L. |
| EAN Code | 5711173344925 |
| Assembly pdf | https://images.salsify.com/image/upload/s--I8TAynGX--/ofeshxm4qefjfh1kfox3.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82064987
Thessa Shelf, Black, FSC 100%® Mango
L48,5xH82,5xW11,5 cm
RRP
€ 319,00
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Thessa Shelf by Bloomingville is made of FSC®-certified mango wood. The shelf has a structured look with small rectangular details aligned along each level, giving it a clean and graphic expression. The product is made of natural materials - small variations may occur, making each piece unique.
About FSC® keyboard_arrow_downThis product is FSC® certified.
The Forest Stewardship Council® (FSC®) is an international, non-governmental organisation dedicated to promoting responsible management of the world’s forests. Since its foundation in 1994, FSC has grown to become the world’s most respected and widespread forest certification system. FSC's pioneering certification system enables businesses and consumers to choose wood, paper and other forest products made with materials that support responsible forestry.
Read more under 'We Care' .
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | BLOOMINGVILLE |
|---|---|
| Theme | Nordic |
| Colour | Black |
| Main Material | FSC®100%, Mango |
| Composition | FSC® 100%, Mango |
| Product dimension | L48,5xH82,5xW11,5 cm |
| Care Instruction | Wipe clean with a moist cloth. |
| Knock-down | No |
| Product Finish | Water based lacquer |
| Size on inside rooms cm. | 10x10 cm |
| FSC License Code | FSC-C165651 |
| FSC Group | W12 Indoor furniture W12.3 Tables |
| FSC Claims | FSC® 100% |
| FSC Species | W12.3 Mangifera indica L. |
| EAN Code | 5711173344925 |
| Assembly pdf | https://images.salsify.com/image/upload/s--I8TAynGX--/ofeshxm4qefjfh1kfox3.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products







