Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | CREATIVE COLLECTION |
|---|---|
| Theme | Mediterranean |
| Colour | Black |
| Main Material | Pine |
| Composition | Pine, Iron |
| Product dimension | D13,5xH27,5 cm |
| Candle diameter cm. | Ø 2,2 cm |
| Other Specifications | In order to secure a candle tightly in the candle holder, a candle foil grip/cup can be used. Do not use abrasive cleaning agents, but wipe with soft, damp cloth. |
| Product Finish | Water based lacquer surface |
| EAN Code | 5711173340545 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--cwCgVyOb--/smib26ivrrc3xpu3rpiu.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--h7N_DGnR--/nfgmwnkrzumtavxjpcgi.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
82061825
Ari Candle Holder, Black, Pine
D13,5xH27,5 cm
RRP
€ 54,90
We cannot guarantee availability of all items in the range at all stores.
The Ari Candle Holder by Creative Collection is made of pine and iron with a black lacquered finish. Its stacked, rounded shape with fine ridges creates a bold and sculptural look. Variations may occur due to the natural materials, making each piece unique.
Product specificationskeyboard_arrow_down
| Brand | CREATIVE COLLECTION |
|---|---|
| Theme | Mediterranean |
| Colour | Black |
| Main Material | Pine |
| Composition | Pine, Iron |
| Product dimension | D13,5xH27,5 cm |
| Candle diameter cm. | Ø 2,2 cm |
| Other Specifications | In order to secure a candle tightly in the candle holder, a candle foil grip/cup can be used. Do not use abrasive cleaning agents, but wipe with soft, damp cloth. |
| Product Finish | Water based lacquer surface |
| EAN Code | 5711173340545 |
| Warning | https://images.salsify.com/image/upload/s--cwCgVyOb--/smib26ivrrc3xpu3rpiu.jpg |
| Declaration of Conformity | https://images.salsify.com/image/upload/s--h7N_DGnR--/nfgmwnkrzumtavxjpcgi.pdf |
Imageskeyboard_arrow_down
Related products







